Spamerzy – Największa plaga na Instagramie

Na grupach związanych z Social Media i Instagramem pojawia się coraz więcej pytań o dziwną i nienaturalną aktywność niektórych profili. Chodzi o nagły wysyp kilkunastu lub kilkudziesięciu polubień oraz komentarzy od nieznanego profilu, które dokumentowane są screenshotami wraz z pytaniem „co to takiego?!”. Odpowiedź jest prosta – chodzi o automatyzacje profili. Boty o których mowa, to plaga instagrama, która całe szczęście coraz lepiej zwalczana jest przez sam Instagram jak i bezpośrednio przez użytkowników. 

Tematykę botów i automatyzacji poruszyłem już w jednym z wpisów na tym blogu. Jednak jak widać ten temat jeszcze nie jest na tyle rozpowszechniony i świadomość użytkowników jest na tyle niska, że wielu z nich nie wie dlaczego nagle ich profil jest tak komentowany i lajkowany przez totalnie przypadkową osobę.

Co robią boty na Instagramie?

Komentowanie i polubienia to nie jedyne czynności, które wykonywane są przez automaty. Jeśli dostajesz wiadomości, które wyglądają jak z szablonu to niestety jest to działanie automatu. Inna chyba najpopularniejsza opcja to wykonywanie przez bota FOLLOW. Tutaj mechanizm jest równie prosty. Automat followuje wybrane profile, żeby po kilku dniach również automatycznie przestać je obserwować.

Jak bot trafia na profil?

Możliwości, dzięki którym bot trafia na profil jest kilka. Wszystko jest zależne od oprogramowania, które jest wykorzystywane. Automaty zbierają listy profili wykorzystując:

  • lokalizację zdjęcia
  • hastagi użyte pod zdjęciem
  • followersów konkretnego profilu

Wygląda to tak, że osoboa obsługująca bota wybiera np. że chce zaobserwować profile, które dodają zdjęcia z hashtagiem #warszawa. Każde kolejne zdjęcie z tym hashtagiem jest automatycznie polubione. Jeśli już trafisz na listę  bota zostaniesz zbombardowany polubieniami, komentarzami lub profil doda twój profil do obserwowanych.

Dlaczego używanie automatyzacji jest szkodliwe i nie ma sensu?

Jeśli zauważysz już takie działania na swoim profilu proponuje zgłosić wszystkie komentarze i najlepiej cały profil przez aplikację. Korzystanie z automatyzacji na Instagramie według mnie nie ma sensu, ponieważ zabija całą ideę społeczności. Pusto nabite liczby na profilach, które mają po kilkanaście tysięcy obserwujących w tej chwili nie mówią nic o takiej osobie. Liczba obserwujących zupełnie nie musi się pokrywać z jego popularnością lub wpływem na innych.

Wszystkie techniki, które stosują boty mają tylko i wyłącznie na celu zbudowanie dużych liczb na profilu. Komplentnie nie jest to związane z tym, że dany profil jest aktywny i polubił czyjąś działalność na Instagramie. Profile, które tak nabijają sobie liczby  nie wiedzą na jakie profile trafią. Prostym zobrazowaniem tego są przykłady komentarzy pod zdjęciami, które np. przedstawiają zdjęcie jedzenia, a pod spodem pojawia się komentarz „piękna kobieta <333”. Generalnie cała działalność automatyzacji opiera się na nienaturalnym działaniu użytkownika. Według mnie trzeba powiedzieć, że to oszustwo, które dodatkowo jest niezgodne z regulaminem Instagrama.

Kto korzysta z automatyzacji i dlaczego?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm lub osób , które obiecują niesamowite wyniki tylko jeśli za to zapłacimy. Niestety nie ma cudów i  za kwotę kilkuset złotych dostajemy automat, który notabene jesteśmy w stanie ustawić samodzielnie za darmo. Tutaj można rozróżnić firmy, które mówią o tym wprost oraz firmy, które pod przykrywką „ręcznego targetowania osób” prowadzą kampanię rozwijające profil. Nikt podczas uruchamiania automatyzacji nie ostrzega jednak osób, które z niej korzystają o niebezpieczeństwach jakie mogą przytrafić się takiemu profilowi. W tej chwili Instagram prowadzi aktywną walkę z automatyzacją, głupimi komentarzami lub stosowaniem hashtagów niezwiązanych ze zdjęciem.  Algorytm ogranicza zasięgi takich profili co spowodowało wysyp artykułów i pytań związanych z shadowbanem. Temat ten poruszyłem w poprzednim wpisie (LINK)

Pojawienie się firm specjalizujących się w promowaniu profili i osób, które pozycjonują się na „mistrzów” lub „królów” instagrama. To spowodowane jest brakiem świadomości wśród firm, które chcą się promować na Instagramie. Przez wysyłanie tzw. „darów losów” czyli prezentów od firm do osób, które mają dużą liczbę obserwujących coraz więcej osób chciało je dostawać. Osoby tworzące firmy zajmujące się botami żerują tylko na naiwności ludzi  proponując im cudowne rozwiązania, które tak na prawdę są oszustwem. Niestety duża liczba obserwujących nie stanowi o popularności profilu. W tej chwili świadomość marketerów i właścicieli mniejszych firm rośnie. Wiedzą w jaki sposób sprawdzać i wybierać profile, które mają aktywnych obserwujących. Mam nadzieje, że ten tekst sprawi, że będzie ich o wiele więcej.

Co możemy zrobić?

Reasumując, jeśli widzisz kolejny profil fitness ( według mnie to najpopularniejsza grupa korzystająca z botów) który zaczyna komentować Twoje zdjęcia w nienaturalny sposób. Nie czekaj tylko zablokuj taki profil i zgłoś do administracji Instagrama. Może w ten sposób ten proceder szybciej zostanie zatrzymany lub będzie go po prostu mniej.

Mechanizm działania botów dokładniej opisuje we wpisie – http://warszawiakzwarszawy.pl/instagram/boty-instagram/

Jeśli masz pytanie  lub wątpliwość związaną z botami lub tym, że czy ktoś z nich korzysta daj znać w komentarzu lub wiadomości prywatnej – chętnie porozmawiam i pomogę.

6 Comments Add yours

  1. Katarzyna pisze:

    A co w przypadku, jeśli bot nieznanego pochodzenia zaczyna za nas obserwować przedziwne profile (nie instalowaliśmy go, nie wiemy skąd się wziął). Nagle okazuje się, że zamiast 1 tys. mamy 5 tys. polubionych kont bez naszej wiedzy, których sami nigdy byśmy nie obserwowali… Dodam, że profil z żadnego bota nie korzystał w przeszłości.

  2. warszawiakzwarszawy pisze:

    O tym piszę właśnie w poprzednim wpisie. Należy uważać z jakich aplikacji się korzysta. Niektórzy są kompletnie nie wiadomo jakie uprawnienia dali niektórym aplikacjom. Zobacz na swoim profilu jakie aplikacje mają dostęp do Twojego konta. Inna opcja jeszcze to zmiana hasła lub dwuskładnikowe uwierzytelnianie.

  3. Irena pisze:

    Ten artykuł spadł mi z nieba.Wielkie dzięki,zaczęłam przygode z instagramem i jestem bomardowana ilością profili,które znikają po kilku godzinach.Dużo fajnych porad w Twoim poście.
    Pozdrawiam-)

  4. Desperatka pisze:

    hej, związałam sie z pewna firma, ktora włączyła mi bota na moim koncie, po 2 dniach miał przestać działać, jednak dalej sobie hula a ja nie wiem jak nad tym zapanować, ludzie się na mnie wypieli mówiąc, że sama napewno coś sobie włączyłam a nic nie zrobilam, szukam pomocy bo chciałabym tego bota wyłączyć usunąć, nie wiem co się z tym robi, czy możesz mi pomóc ? :((

    1. warszawiakzwarszawy pisze:

      Odezwij się na Instagramie. Będzie łatwiej.

  5. Asia pisze:

    U mnie z kolei mam wysyp fejkowych kont przeglądających moje instastories. Czy da się je jakoś ograniczyć? Niestety sam Instagram nic z tym nie robi, a ludki lubią oglądać moje stories’y z zewnętrznych portali niestety… I tak zamiast „x” zainteresowanych osób moimi instastories – mam kilkadziesiąt kont z zerową ilością zdjęć na koncie, a za to z niecenzuralnymi słowami w nazwie konta…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.