Dodatkowe aplikacje do Instagrama | Które z nich są bezpieczne?

Korzystanie z dodatkowych aplikacji i stron, które mają dawać dodatkowe możliwości jest niestety mocno ryzykowne jeśli robimy to bez zastanowienia i udostępniamy swoje konto wszystkim. Przekonało się o tym wiele osób, których historię ostatnio przeczytałem w wiadomościach prywatnych i na grupie Instagram PL.

Często scenariusz jest podobny – instalujemy i korzystamy ze wszystkiego co tylko jest dostępne. Szukamy najlepszego sposobu na rozbudowę swojego profilu. Panuje przkonanie, że im więcej statystyk tym lepiej będziemy prowadzić profil. Niestety wiele z dodatkowych aplikacji to tylko przykrywka do przejmowania konta lub korzystania z naszego profilu jako automatu do lajkowania innych. Instalując aplikacje powinniście przeczytać ten tekst, żeby taka sytuacja nie wam się nie przytrafiła.

Która aplikacja jest najlepsza do sprawdzania statystyk Instagrama?

Najczęstsze pytanie to aplikacje, które pokazują jakiekolwiek statystyki naszego profilu. Do końca nie wiem czy osoby pytające o takie ulepszenia będą potrafiły w przyszłości dobrze to wykorzystać. Pytanie o to jednak powtarza się często. Moim zdaniem najlepszym miejscem do zdobywania informacji o profilu na instagramie jest…. sam Instagram i profil biznesowy. Od jakiegoś czasu jeśli chcemy wiedzieć o naszym profilu i obserwujących więcej wystarczy zmienić swój profil na profil biznesowy. Potrzebne jednak do tego jest stworzenie fanpage na Facebooku, który jest połączony z kontem na Instagramie. Po zmianie zyskujemy dodatkowe możliwości na naszym profilu:

  • statystyki dotyczące naszych obserwujących – wiek, podział na płcie, lokalizacja, godziny aktywności
  • dotyczące postów – zasięg posta, liczba wyświetleń, liczba zapisań posta, liczba reakcji
  • dotyczące stories – widzimy archiwum stories wraz z liczbami impresji, zasięgami, kliknięciami w link
  • możliwość promowania postów – jeśli uruchomimy profil firmowy mamy możliwość promowania naszych postów, aby zwiększyć ich zasięg i docierać do potencjalnie najbardziej zainteresowanych osób

Czy zmiana profil biznesowy obniża zasięg?

Myślę, że dla większości profili te dane są wystarczające. Pewnie zaraz niektórym zapali się lampka, że jeśli przejdą na profil biznesowy to od razu spadną im zasięgi. Chodzi o stereotyp według którego po przejściu na profil biznesowy Instagram będzie chciał wymusić od nas wykupowanie reklam. Ja z własnych obserwacji i rozmów z wieloma osobami nie widzę powiązania spadku zasięgu z przełączeniem na profil biznesowy. Oczywiście zdarzają się osoby, które uważają, że wszystko co złe ich spotkało na Instagramie to wina przejścia na profil biznesowy. Nic bardziej mylnego – mam na to proste wytłumaczenie. Wielu użytkowników po zmianie profilu zaczyna publikować więcej i częściej porzucając swój styl lub jakość tylko po to, żeby sprawdzać jak zmieniają się zasięgi ( przypominam, że na zwykłym profilu nie mamy takiego podglądu). Powoduje to, że osoby, które nas obserwowały wcześniej nie są już tak aktywne – zasięg nam spada przez brak interakcji. Jeśli zdjęcia są gorszej jakości lub nie związane są z profilem, który kojarzą nasi followersi to po prostu nie lajkują takich zdjęć.  Jeśli masz problem z przejściem na profil biznesowy to cały proces przechodzenia opiszę w oddzielnym wpisie – daj  tylko znać w komentarzu lub wiadomości prywatnej.

Partnerzy czyli bezpieczne aplikacje do Instagrama

Wracając do tematu statystyk i bezpiecznych aplikacji należy powiedzieć o Iconosquare. Aplikacja, która jest oficjalnym partnerem Instagrama i udostępnia większe spectrum statystyk o naszym profilu i followersach. Tutaj ważna uwaga – Iconosquare jest teraz aplikacją płatną. Pakiet podstawowy kosztuje 9$ miesięcznie. Przyznam, że nie sprawdzałem jeszcze dokładnie jego możliwości, ale na pewno to nadrobię. Jeśli chcecie sami sprawdzić  Iconosquare to jest możliwość skorzystania z konta testowego po rejestracji na https://pro.iconosquare.com/create/account

Jeśli chodzi o bezpieczne aplikacje to Instagram, który ma na uwadze bezpieczeństwo swoich użytkowników stworzył listę swoich partnerów. Lista ta jest dostępna pod linkiem – https://instagrampartners.com/ – znajdziecie tam zarówno aplikacje do planowania postów, analizy kont czy wspomagania reklamowego. Lista aktualizowana jest na bieżąco i każdy z partnerów jest dokładnie tam opisany. Dodatkowo znajdziecie tam linki do stron twórców.

Aplikacje tam dostępne na pewno są bezpieczne i nie grożą wam żadne „szadołbany” lub inne nieprzyjemności. Oczywiście istnieją też aplikacje, które są uczciwe i nie wykorzystują naszych kont, ale korzystając z tej listy mamy pewność, że aplikacje te są najwyższej jakości.

Sprawdzaj co instalujesz

Jeśli jednak chcecie podjąć współpracę z jakimkolwiek innym podmiotem, który oferuje np aplikacje do statystyk, robienia sklepu ze swojego profilu na Insta itp. Mam dla Was ważną radę – sprawdzajcie dobrze takie aplikacje i to z kim już współpracowali lub po prostu jakie opinie mają w środowisku instagramerów. Na prawdę często lepiej zapytać lub wygooglować na temat aplikacji niż potem martwić się z powodu zablokowania możliwości wysyłania wiadomości, obniżonych zasięgów lub utraty konta. Bądźcie rozsądni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.