Czy telefonem można robić tylko „selfie w lustrze”? Czym jest fotografia mobilna?

W dzisiejszych czasach aparat umieszczony w telefonie, którzy trzymasz w swojej kieszeni lub torebce to wydaje się czymś oczywistym. Przez wielu „dobra” fotografia kojarzy się tylko z drogimi aparatami, lustrzankami i według opinii wielu to tylko takim aparatem z wymiennym obiektywem można zrobić dobrą fotografię. Jednak telefon, który zawsze mamy przy sobie pozwala wielu osobom pokazywać, że ten niby niepozorny mały aparat umieszczony z tyłu telefonu może uwiecznić chwile równie dobrze jak aparat za kilkanaście tysięcy złotych. 

Magia fotografii kiedyś, a dziś.

Fotografia mobilna przez którą postanowiłem rozpocząć prowadzić ten blog pozwala mi realizować na co dzień moją małą pasję jaką jest fotografia. Już od najmłodszych lat pamiętam, że temat fotografowania, aparatów i zdjęć bardzo mnie interesował i intrygował. Oczywiście, kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej i nie było to tak łatwo dostępne jak teraz. Dostępne były tylko aparaty na klisze, które ograniczały liczbę możliwych wykonywanych zdjęć. Dodatkowo każdy film trzeba było wywołać, żeby sprawdzić co nam się udało uchwycić. Z jednej strony taka fotografia ma swoją magię, jednak z drugiej wymagała noszenia przez kogoś cały czas aparatu. W tej chwili aparat znajduje się w prawie każdym telefonie. Co prawda taki obrót sprawy spowodował, że jesteśmy zalewani z każdej strony „selfie”. Jednak dzięki aparatowi w telefonie pojawiło się zjawisko fotografii mobilnej.

Mimo błędnej opinii, że fotografia mobilna to tylko bezsensowne pstrykanie zdjęć np. na wakacjach, koncertach lub selfie, cały czas pewna grupa ludzi na świecie fotografuje tylko telefonem i uważa to za najlepszy sposób na wyrażenie swoich artystycznych pomysłów.  Instagram, który w mojej opinii mocno pomógł tej gałęzi sztuki fotograficznej cały czas jest głównym medium gdzie po przekopaniu się przez selfie czy zdjęcia jedzenia możemy znaleźć ciekawe prace, które wystawiane są na wernisażach lub nagradzane są w konkursach.

Dla kogo jest fotografia mobilna?

Jako największy plus fotografii mobilnej i to dlaczego uważam, że ta dziedzina będzie się rozwijała coraz prężniej jest to, że telefon z aparatem mamy przy sobie prawie zawsze. Dodatkowo jakość aparatów montowanych w telefonach jest coraz lepsza i myślę, że zdjęcia robione telefonem nie odbiegają jakością od zdjęć robionych „małpką”.  Do wykonywanie zdjęć telefonem nie potrzebne jest wielkie przygotowanie merytoryczne. Tutaj najważniejsza według mnie jest otwarta głowa i znalezienie „tego czegoś” w elementach które nas otaczają.  Jeśli zainteresujemy się tematem i poznamy możliwości swojego sprzętu jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia, które nawet przez profesjonalnych fotografów czasem nie są do rozróżnienia czy zostały wykonane lustrzanką czy telefonem. Zdarzyło się mi kilkukrotnie, że pytano mnie o to czym robię zdjęcia i czy są to na pewno zdjęcia robione telefonem. Co więcej moim zdaniem nie trzeba mieć najnowszego telefonu marki z jabłkiem, żeby zrobić dobre zdjęcie. Tutaj najważniejsza jest kreatywność i otwarta głowa.

Fotografia mobilna na Instagramie

Różne podejścia do fotografii mobilnej można najlepiej zaobserwować na instagramie. Wielu z mobilnych fotografów ma swój wypracowany styl, którego się trzymają.  Tutaj warto powiedzieć o stylu „minimal”, który moim zdaniem króluje na instagramie. Najpopularniejsze profile są utrzymane właśnie w tym klimacie. Trzeba powiedzieć o profilu @hashtagalek , który jest w teraz jednym z popularniejszych profili na polskiej scenie fotografii mobilnej. Prace Alka doceniane były również przez główne konto @instagram. Nie jest to jedyna osoba, która została tak wyróżniona – jakiś czas temu na tym profilu pokazana została praca @cdziadurski

Igersi i inne grupy w Polsce

Polska scena fotografii mobilnej cały czas  się rozwija. Pomagają w tym zorganizowane grupy propagujące fotografię mobilną, które działają na Instagramie oraz w realnym świecie. Mowa tutaj o profilach @grupamobilni , @mobilephototrip oraz grupach @igers z różnych miast. Warto tutaj powiedzieć o kilku najlepiej działających grupach: @igerskrakow, @igerspoznan, @igerswroclaw i @igersgdansk. Grupy te oprócz cotygodniowych publikacji najlepszych zdjęć z danego miasta organizują wydarzenia propagujące fotografie mobilną. Wykłady, instameety czy po prostu spotkania przy piwie to tylko niektóre z wydarzeń organizowane przez te grupy.  Polecam sprawdzić czy w Twoim mieście działa taka społeczność. Żałuję tylko, że grupa igers z Warszawy niestety nie jest zbyt aktywna i swoją działalność skupia tylko i wyłącznie na wybieraniu zdjęcia tygodnia.

Co potrzebujesz żeby zacząć?

Jeśli temat Ciebie zaciekawił i chciałbyś zacząć fotografować mobilnie to moim zdaniem najważniejsze jest po prostu zacząć. Z mojego doświadczenia mogę  powiedzieć, że jeśli będziemy fotografować systematycznie i będziemy oglądać pracę innych wypracujemy swój styl, który będzie oddawał to co chcemy pokazać. Najważniejsze jednak moim zdaniem jest to, żeby nie fotografować na siłę – to jest właśnie główna siła fotografii mobilnej, jeśli zobaczymy coś co nas zainspiruje podczas zwykłego spaceru  ten spacer lub droga do pracy może zmienić się w plener fotograficzny.

Pokaż swój profil

Jeśli już fotografujesz mobilnie i chcesz pokazać swoje prace pokaż swój profil w komentarzu lub napisz do mnie na Instagramie. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji wymienić się komentarzami chętnie sprawdzę Twoje pracę i powiem co o nich myślę.

 

One Comment Add yours

  1. IgersKrakow pisze:

    IgersKrakow bardzo dziękuję za pochwały! Mega nam miło 🙂 Zapraszamy na nasz profil wszystkich, którzy mają Kraków w sercu.

    PS. Czy w Twoim mieście działają Igersi?! Najlepiej sprawdzić to na stronie igerspoland.pl! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.